Na narty z ubezpieczeniem również w Polsce

narty ubezpieczenie podróżneNarciarstwo ma w naszym kraju wielu zwolenników choć nawet amatorskie uprawianie tego sportu wiąże się z potencjalnymi kontuzjami i wypadkami. Dlatego warto jest zaopatrzyć się w ubezpieczenia podróżne, nie tylko wyjeżdżając na narty za granicę ale również wybierając się na polskie stoki. Niektórzy jednak nie widzą sensu wykupywania ubezpieczenia gdy nie mają zamiaru wyjeżdżać poza granice kraju. W końcu posiadając państwowe ubezpieczenia zdrowotne mogą korzystać z bezpłatnej pomocy lekarskie czy hospitalizacji w razie doznania poważniejszej kontuzji. Również za ratownictwo górskie nie trzeba płacić jak to ma miejsce w wielu krajach europejskich.
Niemniej jak się okazuje ubezpieczenie na czas przebywania w polskich górach może być bardzo przydatne choć powinno być inne niż ubezpieczenia turystyczne dla wyjeżdżających za granicę.
Trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku posiadania odpowiedniego pakietu ubezpieczeń przy uszkodzeniu komuś sprzętu czy przyczynienia się do jego kontuzji ponosimy za to również odpowiedzialność finansową. A kwota zadośćuczynienia może być całkiem spora szczególnie jeśli zniszczymy komuś drogi sprzęt. Gdy zaś nam się coś stanie ubezpieczenie zapewni nam dodatkowe świadczenie w postaci odszkodowania.

Jak więc powinno wyglądać dobre ubezpieczenie, przystosowane do wyprawy na polskie stoki? Podstawowa różnica w stosunku do polisy na wyjazd za granicę jest taka, że w kraju nie potrzebujemy ubezpieczenia kosztów leczenia, gdyż to zapewnia nam wspomniany NFZ w ramach publicznej opieki zdrowotnej. To sprawia, że ubezpieczenia turystyczne tego typu są tańsze. Najważniejszymi częściami, które powinny wejść w skład takiej polisy są ubezpieczenia chroniące naszą odpowiedzialność cywilną, posiadany przez nas sprzęt narciarski oraz NNW i ubezpieczenie assistance zapewniające szybkie zorganizowanie potrzebnej pomocy w różnym zakresie.

Chyba najbardziej kosztownym wypadkiem może być na nartach zderzenie z innym narciarzem, szczególnie jeśli to my z rozpędu wpadniemy na niego. W takiej sytuacji możemy być zobowiązani do opłacenia nie tylko kosztów jego leczenia i rehabilitacji ale również świadczenie wynikające z utraconych przez niego zarobków z powodu rekonwalescencji. W ciężkich przypadkach trwałego inwalidztwa może dojść do tego również konieczność finansowania dożywotniej renty. Jeśli poszkodowany pozwie nas do sądu, nie posiadając ubezpieczenia OC, będziemy musieli zapłacić mu z własnej kieszeni.
OC w życiu prywatnym jest przydatne w wielu sytuacjach dlatego warto wykupić je na cały rok a nie tylko na czas narciarskiego urlopu. Najczęściej składka roczna to kilkadziesiąt złotych a mamy pewność, że jesteśmy chronieni w większości przypadków, w których nieumyślnie wyrządzimy szkody osobom trzecim. Jeśli wykupujemy ubezpieczenie OC jedynie na wyjazd narciarski to wystarczająca powinna być suma polisy w wysokości 100 tys. zł.
W przypadku NNW, które zapewnia nam odszkodowanie w razie gdy to my ulegniemy wypadkowi to od sumy ubezpieczenia i stopnia uszczerbku na zdrowiu zależy jak wysokie odszkodowanie otrzymamy. Przykładowo gdy kupiliśmy polisę NNW na sumę 10 tys. zł i ponieśliśmy 3-procentowy uszczerbek na zdrowiu to dostaniemy 300 zł odszkodowania.
Kolejnym ważnym elementem, który może się nam przydać jest ubezpieczenie sprzętu narciarskiego. Zapewnia ona ochronę nartom i wyposażeniu ale tylko podczas jazdy. Nie obejmuje sytuacji kradzieży gdy mamy przerwę w jego używaniu i zostawiliśmy go choć na chwilę bez opieki. Nawet jeśli polisa obejmuje kradzież sprzętu z zamkniętego bagażnika auta to tylko wtedy gdy pojazd zostawiliśmy na strzeżonym parkingu. Trzeba też pamiętać, że nie każde ubezpieczenie sprzętu dotyczy również elementów dodatkowych wyposażenia narciarskiego. Istotną sprawą jest też czy wypłacone odszkodowanie będzie pomniejszone o stopień zużycia sprzętu, czy też nie. W tym pierwszym przypadku wysokość świadczenia nie pozwoli na zakup takiego samego, nowego sprzętu.
Przydatne i stosunkowo niedrogie może być też ubezpieczenie assistance, którego zakres bywa bardzo zróżnicowany począwszy od zamówieniu wizyty u specjalisty, przez zorganizowanie rehabilitacji czy niezbędnego transportu.
Ubezpieczenie dla narciarzy, nawet na krótkie wyjazdy oferują różne firmy ubezpieczeniowe. Ceny zależą zarówno od warunków ubezpieczenia, długości wyjazdu jak i sum poszczególnych polis wchodzących w skład pakietu. Niemniej ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych.

Comments are closed.