Tag Archive for Wig20

Warszawa znów liderem spadków

Poniedziałek przyniósł pogorszenie nastrojów na giełdach. Warszawski parkiet przewodził spadkowiczom. WIG20 tracił ponad 1 proc. Niedźwiedzie coraz śmielej spoglądają w kierunku 2200 punktów.

Remisowy tydzień

Końcówka tygodnia na Giełdzie Papierów Wartościowych przyniosła sesję, która w całości została podporządkowana amerykańskim danym makro i reakcjom rynków na opublikowany raport Departamentu Pracy. W efekcie do wczesnych godzin popołudniowych na parkiecie handlowano bez przekonania a zmiany cen przekładały się na kosmetyczne plusy lub minusy indeksu WIG20.

2300 pkt na horyzoncie

Wczorajsza sesja zakończyła się umiarkowanym wzrostem prestiżowego indeksu warszawskiej giełdy. WIG20 zyskał 0,7 proc. i notuje obecnie wartość 2270.54 pkt. Technicznie wykres blue chipów w ewentualnych dalszych zwyżkach jest ograniczony liniami 2299 pkt. i 2329 pkt. Wsparcia należy obecnie wyróżnić na pułapach 2248 pkt. i 2220 pkt.

Banki pogrążyły giełdę

Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się od realizacji zysków z końcówki minionego tygodnia. WIG20 tracił 0,5%. Lepiej zachowywał się niemiecki DAX, od którego krajowy indeks w miarę upływu handlu coraz bardziej odstawał.

Czerwcowe maksima

Środowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych przyniosły sesję, w trakcie której większą część handlu zdominowała spokojna konsolidacja przedłużająca spokojną końcówkę sesji wtorkowej. Dopiero w finałowych godzinach popyt ożywiony dobrą postawą rynków amerykańskich zdobył się na zdecydowany ruch, który przesądził o wyniku sesji, która dla WIG20 skończyła się zwyżką o przeszło 1 procent.

Fed bez rewelacji

Wczorajsza sesja przyniosła lekki spadek prestiżowego indeksu warszawskiej giełdy. WIG20 stracił 0,45 proc. i notuje obecnie wartość 2260.76 pkt. W podobnym tonie zakończyła się sesja za Oceanem.

Rosną indeksy europejskich giełd

Indeksy europejskich giełd mocno rosną, to wynik informacji o pomocy finansowej dla hiszpańskich banków – podali w poniedziałek maklerzy. Także warszawskie indeksy świecą na zielono, np. WIG20 wzrósł o 12.01 o 0,62 proc.

Coraz bliżej 2000 pkt.

Za sprawą słabej końcówki wczorajsza sesja zapisała się solidnym spadkiem prestiżowego indeksu warszawskiej giełdy. WIG20 stracił 1,83 proc. i notuje obecnie wartość 2039.72 pkt. Wtorkowa czarna świece istotnie zbliżyła wykres do linii 2000 pkt. Jeśli dziś nie uda się obronić tego wsparcia, następnych pułapów obrony należy szukać w dołkach z lipca 2009 roku (1800-1900 pkt.). Lepiej poradzili sobie inwestorzy zza Oceanem.

Globalny strach miał wielkie oczy

Na ostatnich sesjach WIG20 zasygnalizował pewną siłę relatywną wobec otoczenia globalnego, tak więc kończący tydzień dzień był znakomitą okazją aby potwierdzić jej trwałość. Początek sesji przebiegał przy niekorzystnych dla GPW tendencjach na rynku walutowym i surowcowym, tak więc był klimat do kolejnego testu poprawy nastrojów w warunkach „rozpoznania walką”.

Wciąż niepewność

Wczorajsza sesja przyniosła umiarkowany spadek prestiżowego indeksu warszawskiej giełdy. WIG20 stracił 0,89 proc. i notuje obecnie wartość 2072.09 pkt. Należy jednak zauważyć, że obroty były całkiem niezłe i wyniosły 713 mln PLN, co należy uznać za poziom wysoki w porównaniu do ostatnio notowanych wolumenów na GPW. W podobnym tonie poradziły sobie indeksy zza Oceanem.

Nadal brak chętnych do kupna akcji na GPW

Wczorajsza kolejna pozytywna sesja w USA niespecjalnie koresponduje z atmosferą grozy, która zdominowała europejskie parkiety. Tym niemniej ich reakcja od rana była pozytywna, a i na warszawskim parkiecie WIG20 wzrósł niemal o jeden procent. Niestety spojrzenie na poziom obrotów i sytuację na szerokim rynku nie pozwalało na złudzenia co do siły strony popytowej. W kolejnych minutach nasz rynek zaskakiwał coraz bardziej, rosnąc ponad jeden procent pomimo umiarkowanego optymizmu w Europie.

Szarża niedźwiedzi i obrona byków

Fatalne dane z Chin i Europy szybko zgasiły poranną próbę odreagowania silnej środowej przeceny. WIG20 znalazł się blisko poziomu 2000 punktów. Na razie niebezpieczeństwo jego przełamania zostało zażegnane.

Wzrost popytu na akcje spółek finansowych

Po bardzo mocnym poniedziałku na GPW, początek dzisiejszych notowań przyniósł lekką realizację zysków, którą obserwowaliśmy również na innych rynkach akcji. WIG20 spadł do poziomu 2082 punktów, po czym zaczął powoli wspinać się w górę, a zwyczajowo w ostatnich tygodniach najważniejszy impuls popytowy przyszedł z Wall Street w ostatniej fazie notowań, w której zwyżka przyspieszyła do poziomu 2111 punktów.

Złoty rozpoczął piątek osłabieniem, a europejskie giełdy spadkami

W piątek rano polska waluta po raz kolejny była słaba względem głównych walut. Przed godz. 10. za euro płacono 4,36 zł, za dolara 3,44 zł, a za franka 3,63 zł. Spadki notowały też europejskie giełdy, w tym warszawski indeks WIG20, który tracił 0,5 proc.

Kolejny dzień spadków na giełdach i przeceny złotego

Piątek jest kolejnym dniem spadków na europejskich parkietach – przed godz. 16. indeks WIG20 tracił 0,97 proc. Na wartości traci też złoty – za euro trzeba było zapłacić 4,25 zł, a za dolara – 3,28 zł. Analitycy wskazują, że to skutek obaw inwestorów m.in. o Grecję.

Idzie maj, a więc buy

Kombinacja dobre Stany plus pozytywny przebieg handlu w Azji wbrew pozorom często bywa niezdrowa dla naszego rynku, któremu zwykle w takich sytuacjach starcza optymizmu tylko na początkową fazę sesji, dlatego bez nadmiernych oczekiwań podchodziłem do dzisiejszego dnia. Początek sesji potwierdził powyższy scenariusz, ponieważ kupującym nie starczyło nawet siły, aby utrzymać WIG20 na plusie przez pół godziny.

Odreagowanie

Po tym jak wczoraj tąpnęły giełdy europejskie wskutek zmasowanej wyprzedaży pojawiła się dziś możliwość odreagowania. Wykres WIG20, który od połowy lutego zniżał się w pewnym kanale, wyrysował wczoraj długą czarną świecę wyłamującą się z tego kanału. Dokonał tym samym przyspieszenia i jak się można było spodziewać powinno dziś dojść do odbicia wskutek chwilowego wyczerpania podaży.

Giełda przestała być barometrem polskiej gospodarki

W dniu, kiedy NBP pokazał optymistyczne wyniki badania koniunktury w polskich firmach, WIG20 zaliczył 2,5-procentowe tąpnięcie – napisał w felietonie w dzisiejszym newsletterze Businesstoday.pl Krzysztof Adam Kowalczyk, redaktor „Bloomberg Businessweek Polska”.